"Mindenki felelős a saját egészségéért, és környezetének védelméért!"

.

Elektonikus fénycsőgyújtó és működtető elektronika


Az utóbbi években végzett kutatás-fejlesztési munkák eredményeként egy olyan kapcsolás lett kifejlesztetve, amely képes 50-55 % elektromos energiát megtakarítani, és a kiégett és tönkrement fénycsöveket is újra hasznosíthatóvá teszi. A hideg katódos gyújtásnak köszönhetően a fénycső élettartama megnő, miközben a fénycső fényerőssége nem változik, illetve kissé még növekszik is. Az alkalmazott korszerű félvezetőknek köszönhetően a kapcsolás kevésbé melegszik, ezért a hatásfoka megnő, az EMC szűrésnek jobban megfelel és a fázisjavítást is elvégzi.

Korszerű elektronikus fénycsőgyújtó és működtető elektronikák jelenleg is kaphatók, és az elektronika fejlesztéseinek mértékében korszerűsítik ezeket a gyártók. Azonban ezek az elektronikák a legtöbb esetben nem alkalmazzák a hideg katódos gyújtást és ennek előnyeit.

A fejlesztések ez irányú törekvései (nevezetesen hogy hidegen is begyújtsák a fénycsövet) már elértek egy tranzisztoros szintet. Ugyanakkor a feszültségi tartomány, a frekvencia tartománya, valamint a nagy permeabilitású vasmagok, a jelenleg gyártott formájukban is már lehetővé teszik a korszerű FET-es működtetést. Ennek a korszerű félvezetőnek a segítségével, hatékonyan be tudjuk gyújtani a fénycsövet, valamint a fénycső meleg katódos működési paramétereit jobb fény átalakítási hatásfokkal tudjuk tartani.

A kifejlesztett kapcsolásban kevesebb alkatrészből állították elő a működtetéshez szükséges feltételeket. Az, hogy egy kapcsolás hány fénycsövet tud működtetni, csak méretezés kérdése, két fénycső működtetése esetén a teljes elektronikát nem szükségszerű megduplázni, elegendő csupán egyes alkatrészeket megkétszerezni, és máris elértük a kívánt eredményt. A fejlesztéssel egy olyan ívkisülésű fénycsöveket is működtetni képes elektronikát hoztak létre, amely a kiégett, és emiatt kidobásra ítélt fénycsöveket is képes jó hatásfokkal még hosszú ideig tovább működtetni.

Az EMC szűrésnél figyelembe vett normákat és előírásokat szem előtt tartva, az elektronika működési paramétereit úgy állították be, hogy az a legjobb minőségű piacon lévő elektronikák EMC megfelelőségi értékein is túl mutasson, miközben a Cos fi értékét a hálózaton nagy mértékben javítja. Ha az elektronika a fénycső meghibásodása után kerül beszerelésre a fénycső armatúrába, akkor a fénycső képes tovább üzemelni, ugyan olyan fényerővel mint a meghibásodása előtt. Ez akkor lehetséges, ha a cső kívülről nem sérült, és a benne lévő gáz nem szökött ki a csőből. A kiégett, elszakadt izzító szálat használva újra gerjeszthető a fénycsőben lévő gáz, éppen úgy, mint a meghibásodás előtt. Az üzemszerű működéséhez nem igényli azt, hogy a fénycső izzító szála ép legyen, de természetesen kell hogy legyen a fénycső belsejébe benyúló fémes kivezetés a fénycső mindkét oldalán. A fénycső működtetéséhez nem szükséges hogy a fénycső mind a négy kivezetését bekössük, viszont ez ajánlott, hiszen nem tudhatjuk, hogy melyik izzító-vég ér be a cső belsejébe.

Az elektronikus előtét beszerelésével szükségtelenné válik a fojtó transzformátor, a gyújtó patron és a fázisjavító kondenzátor bekötése az eredeti fénycsőkapcsolásból. Ezzel a megoldással a fénycsőkapcsolás csupán egy fénycsőből és egy elektronikus előtétből áll. Az elektronikus fénycsőelőtét tartalmaz belső védelmet is, arra az esetre, ha a fénycső mechanikus meghibásodása lépne fel (eltörik, megreped), vagy ha a felhasználó kiveszi valamelyik fénycsövet. A kapcsolás ugyan kevesebb alkatrészből épül fel, de mégis jobb működési mutatókkal rendelkezik, akár az EMC előírásait, akár a fázisjavítás mértékét vizsgáljuk. Egyéb paraméterek mellett, ezeket is független, akkreditált laboratóriumban vizsgálták meg.

A kapcsolás működési frekvenciája a jelenlegi fénycső elektronikák frekvenciájához van igazítva, ami azt jelenti, hogy a működése során nem igényli semmilyen külső paraméter megváltoztatását. Az alkatrészek mennyiségének csökkentésével a villamos energia felhasználás is csökkent, emiatt a hődisszipáció kisebb, a készülék kevésbé melegszik, és ez előnyösen visszahat az elektromos teljesítményre is. A bemeneti feszültség méretezhető és változtatható, ehhez mindössze a kapcsolás bemeneti oldalán kell változtatni néhány paramétert. A bemeneti egyenirányító átalakításával azonnal alkalmazható a kapcsolás a 110 V-os hálózaton is. Befoglaló méreteit az alkatrészek új generációs (SMD) változatának felhasználásával sikerült nagymértékben lecsökkenteni, úgy hogy az elektronika előnyős tulajdonságai megmaradnak, miközben a melegedése sem növekszik. A kapcsolás többféle teljesítményű fénycsövek működtetésére is alkalmas, de a jobb hatásfok és a kedvezőbb fogyasztás céljából lényeges az adott teljesítményű fénycsőhöz történő egyedi méretezés.

Az elektronika kisebb változtatásával nem csak egy- de két fénycsöves, illetve 4 fénycsöves működtetésre is lehetőség nyílik.

Az elektronika, szintén kisebb átalakítás után, a fénycsöveken kívül, képes a fém halogén lámpákat is működtetni, megtartva a kapcsolás összes előnyös tulajdonságát.


A fénycsőgyújtó 2009 áprilisában a Genfi világkiállítás aranyérmét nyerte meg


Entervill elektronikus fénycsőgyújtó előtét megtérülés számítása
/az alapadatok és a darabszám mezőket értelemszerűen változtatva modellezhető a befektetés és a megtérülés/


Referenciák

OMV Hungária Kft.

Az energia fogyasztás több mint 55 %-kal csökkent. A fényerősség 22,7 %-al növekedett.


AE-Plasztik Kft.

Az energia fogyasztás 50 %-kal csökkent. A fényerő 32,87 %-kal nőtt.


Kapcsolat










Weblap látogatottság számláló:

Mai: 1
Tegnapi: 4
Heti: 26
Havi: 135
Össz.: 58 561

Látogatottság növelés
Oldal: Áram megtakarítás
"Mindenki felelős a saját egészségéért, és környezetének védelméért!" - © 2008 - 2024 - zoldpont.hupont.hu

A HuPont.hu weblapszerkesztő. A honlapkészítés nem jelent akadályt: Honlapkészítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »